Miłośnicy pieszych wędrówek powinni zwracać szczególną uwagę na jakość używanego obuwia. Odpowiednio dobrany sprzęt zapewnia komfort i skutecznie chroni stopy przed otarciami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Duża ilość dostępnych produktów sprawia, że znalezienie idealnego modelu nie jest zadaniem łatwym.

Rodzaj użytego materiału

Buty trekkingowe to sprzęt przeznaczony do wędrówek po wymagającym terenie. Do ich wytworzenia używa się najczęściej naturalnej skóry bądź nowoczesnej skóry syntetycznej. Zarówno jeden, jak i drugi materiał charakteryzuje się podobną wytrzymałością.

Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że powłoki syntetyczne dorównują tym naturalnym, a niekiedy nawet je przewyższają. Wybierając buty do wędrówek, warto również zwrócić uwagę na podeszwę. Ten element obuwia odpowiada za amortyzację stóp oraz zapewnianie dobrej przyczepności do podłoża.

Właściwości butów turystycznych

Buty turystyczne mogą być wyposażone w wysoką lub niską cholewkę. Pierwsze skutecznie usztywniają stawy skokowe i chronią przed zwichnięciami lub skręceniami, drugie sprawdzają się podczas szybkich wędrówek po równinach. Renomowani producenci butów trekkingowych tworzą produkty nieprzemakalne o właściwościach oddychających. Uzyskanie takiego produktu jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej membrany.

Jej porowata struktura skutecznie odprowadza parę wodną, zapewniając odpowiednią wentylację stóp, jednak nie pozwala na wnikanie do środka wody. W celu wydłużenia żywotności butów turystycznych należy pamiętać o ich regularnej impregnacji.