Narciarstwo skiturowe zwane również turowym zdobywa coraz większą popularność. Wiele osób chętnie by spróbowało tego sportu, jednak barierą często jest cena sprzętu. Narty skiturowe są droższe od innych nart z podobnego segmentu jakościowego. Związane jest to, z tym że mają one szereg właściwości, których zazwyczaj są pozbawione inne rodzaje nart.

Jakie cechy mają narty skiturowe?

Narty skitour są lżejsze niż na przykład narty zjazdowe, choć są do nich dość podobne. Wynika to z tego, że na tych nartach możemy podchodzić, więc zmęczyłyby nam się nogi, gdyby miały wagę nart zjazdowych skitury Nart skiturowych nie będziemy używać na stoku narciarskim, a przynajmniej nie regularnie.

Najczęściej nart skitour używamy do zjeżdżania po nieutwardzonych stokach, więc w parze z lekkością idzie ich elastyczność. Są też inne elementy, które wyróżniają skitury Nartom tym, są dedykowane specjalne wiązania oraz buty, które umożliwiają zarówno zjazdy, jak i podchodzenie lub sprawne przemieszczanie się po w miarę płaskim terenie.

Czy to wszystko tłumaczy cenę?

Pytanie nasuwa się samo. Czy te wszystkie cechy odpowiadają za wyższą cenę nart turowych? Jak się okazuje nie do końca. Kiedy spojrzymy na rynek nart na zachodzie, to zauważymy, że narty turowe są tam droższe np. od nart zjazdowych, ale proporcjonalnie mniej niż u nas.

Tłumaczyć to można tym, że u nas narciarstwo skiturowe nie jest jeszcze tak popularne, a co za tym idzie, mniej się ich sprzedaje. Dodatkowo mamy mniej nart używanych, i to wszystko przekłada się na cenę.

Narty skiturowe dostępne na stronie https://dobrenarty.pl/skituring/narty-skiturowe/