Transpondery to specjalne systemy, które są zainstalowane na satelicie. Zapewniają konsolidację i przekazywanie sygnały satelity. Urządzenia wysyła sygnał, jaki jest odpowiedzią na odebrany sygnał. Co ciekawe, taki system pozwala nadawać wiele różnych multipleksów z dowolnego satelity i świadczyć szeroki zakres usług. Istnieją transpondery regeneracyjne i wygięte rury. Czym cechują się poszczególne rodzaje? O czym warto wiedzieć? Jak działa transponder radarowy?

Transporter radarowy Sart

transponder

Najprościej rzecz ujmując, jest to przenośne urządzenie, które pracuje w paśmie X. Zakres częstotliwości wynosi między 9,2 a 9,5 GHz. To pozwala wykrywać radar przepływającego statku i informować o wykryciu rozbitków. Transponder Sart komunikuje się radarem jednostek, które pływają w pobliżu. Urządzenie jest proste w obsłudze i okazuje się niezastąpione na wodzie. 

O czym warto wiedzieć?

Transponder zadziała wtedy, gdy zabierzemy go ze sobą podczas ewakuacji z jachtu. Przed wyruszeniem w rejs warto upewnić się co do tego, ze wiemy, gdzie jest urządzenie. W czasie tonięcia jachtu załoga często panikuje, dlatego urządzenie powinno być łatwo dostępne. Najlepiej jest umieścić sprzęt wysoko, tak aby możliwe było wykrycie sygnału. Zazwyczaj sprzęt  posiada maszt teleskopowy, co pozwala na zainstalowanie na zewnątrz tratwy. Nie bez znaczenia jest lina, którą wykorzystamy do zabezpieczenia transpondera. To niepozorne urządzenia działa niezwykle skutecznie. Jest gotowe w każdej chwili, aby rozpocząć komunikację z radarem jakiegoś statku. Jak tylko dojdzie do wykrycia wiązki radarowej pasma X, transponder przełączą się w tryb nadawania i rozpoczyna transmisję pozycji. Pamiętajmy o tym, że urządzenia bazuje na bardzo dobrej jakości. Transponder Sart jest ceniony w żeglarstwie. 

Kategorie: Sporty wodne