Czym się charakteryzują platformowe i zatrzaskowe pedały rowerowe?

Wielu rowerzystów zastanawia się nad tym, jak wybierać pedały rowerowe spomiędzy modeli takich jak w sprint-rowery, aby w możliwie jak największym stopniu spełniały ich oczekiwania i realizowały potrzeby istniejące na rowerze. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ pedały w rowerze odgrywają naprawdę niezwykle istotną funkcję, a mianowicie przekazują energię z nóg na koła. Do dwóch najpopularniejszych rozwiązań zdecydowanie zaliczyć trzeba pedały platformowe oraz zatrzaskowe. Czym się one charakteryzują i kiedy dany model będzie lepszym wyborem?

Zalety i wady platformowych pedałów rowerowych

Zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej spotykanym rodzajem pedałów rowerowych jest wersja platformowa. Jej nazwa wynika oczywiście z tego, jak taki model wygląda. Składa się on w głównej części ze specjalnej platformy, na której rowerzysta stawia buty.

Jakie są wady i zalety takiego modelu? Jest on dość mocny, tani, a także prosty w używaniu. Co bardzo ważne, można na rowerze z takimi pedałami jeździć w dosłownie każdym obuwiu. Jeśli chodzi natomiast o wady, to niestety są to pedały wykazujące się dość sporą stratą energii z powodu braku stabilnego połączenia. Noga cały czas musi minimalnie pracować, aby utrzymać się na pedale w odpowiedniej pozycji. Powoduje to większe zmęczenie podczas jazdy. Co więcej, pomimo wkładanego trudu w utrzymanie stopy w dobrej pozycji, grozi jej poważne ryzyko ześlizgnięcia się z pedału.

Zalety i wady zatrzaskowych pedałów rowerowych

Odpowiedzią na problemy związane z używaniem pedałów platformowych jest model zatrzaskowy. Zamiast dużej platformy obecny jest tu niewielki zatrzask, który nie służy jednak do postawienia na nim obuwia, lecz do wpięcia się w niego. Jak więc można się łatwo domyślić, zdecydowanie najważniejszą wadą takiego systemu jest to, że do jazdy wymagane jest posiadanie specjalnych butów z zatrzaskami, które oczywiście są dość kosztowne podobnie jak i sam pedał tego typu.

Co jednak kupuje się za wyższą cenę? Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim zauważyć tu trzeba, że dzięki zatrzaskowi powstaje mocne i stabilne połączenie obuwia, a tym samym stopy z pedałem. Dzięki temu nie występuje tu zjawisko wytracania energii, lecz całości kierowana jest na napęd, co znacznie zmniejsza zużycie jej podczas jazdy. Oczywiście liczyć się trzeba tu z tym, że wpięcie jest naprawdę solidne i łatwo o wywrotkę, gdy zechce się zatrzymać rower, lecz w gruncie rzeczy jest to jedynie kwestia przyzwyczajenie i oswojenia się z takim mechanizmem pedałów. Osoby, które jakiś czas jeżdżą już na takim rozwiązaniu, nie mają z tym żadnych problemów.

Jak wybrać pedały rowerowe dopasowując je do swoich potrzeb?

Na koniec pozostaje więc najważniejsza kwestia, czyli jaki rodzaj pedałów wybrać? Jak się okazuje, wszystko w tym wypadku sprowadza się do tego, jak intensywnie korzysta się z roweru. Jeśli jeździ się jedynie do pracy, czy też rekreacyjnie po okolicy, kupowanie kosztownego zestawu zatrzaskowych pedałów i butów do nich, mija się nieco z celem. Jeśli jednak ktoś jeździ sportowo i bardziej wyczynowo, wtedy takie rozwiązanie będzie bardzo wskazane.