W dobie szeroko rozwiniętego konsumpcjonizmu do wyboru mamy wiele rodzajów butów do biegania, lecz ciężko podjąć nam decyzję. Czym najbardziej powinniśmy kierować się przy wyborze tego typu obuwia? Jedno jest pewne – nie wyglądem, gdyż to nie jedyny czynnik, na który trzeba zwrócić uwagę.

Jaki rodzaj wybrać?

Wszystko zależy głównie od warunków, w jakich biegamy. Jedni biegają po płaskiej, dobrze utwardzonej nawierzchni, drudzy natomiast preferują bardziej tereny górzyste, lasy, gdzie buty biegowe powinny cechować się o wiele lepszą wytrzymałością. Zatem jeśli częściej wybierasz się w tereny raczej płaskie, dobrą decyzją będzie wybór butów tradycyjnych. Ich zaletą jest to, że są o wiele bardziej dostępniejsze w sklepach niż inne typy obuwia sportowego. Dzieje się tak, ponieważ popyt na nie jest największy.

Jeśli twoimi głównymi terenami, po których się poruszasz są bardziej wymagające trasy o nierównej nawierzchni, jedynym słusznym wyborem będą buty trailowe. Od zwykłych butów sportowych do biegania wyróżniają się przede wszystkim bieżnikiem oraz wzmocnioną cholewką. Dzięki temu są bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Posiadają trwalszą siateczkę z dodatkowo zabezpieczonymi czubkami.

Do wyboru pozostają jeszcze buty uniwersalne, które jak sama nazwa wskazuje nadają się do obu typów treningów biegowych. Jeśli zatem trenujesz w sposób mieszany, ten wybór butów będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Przed zakupem warto dobrze przemyśleć decyzję i kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami. Warto również wydać odpowiednią sumę na nie, gdyż tańsze wersje obuwia mogą okazać się słabe jakościowo.