Najpopularniejszym sportem zimowym jest jazda na nartach. Część z nas wprost z utęsknieniem czeka na zimę, aby móc oddać się szaleństwom na stoku. Podstawowym atrybutem każdego narciarza są oczywiście narty. W skład wymaganego ekwipunku wchodzą jeszcze: kije, buty narciarskie, odzież, kask i gogle. Ten ostatni element jest często pomijany przez osoby rozpoczynające przygodę z narciarstwem, podczas gdy odgrywa znaczącą rolę. Jaką?

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Jazda na nartach nie należy do spokojnych sportów. Pokonując stok z góry na dół, trzeba liczyć się z osiąganiem dużych prędkości. Podobnie jak okulary przeciwsłoneczne, gogle spełniają funkcję ochronną. Zabezpieczają sportowca przed opadami deszczu, śniegu, chłodem oraz wiatrem, który powoduje łzawienie oczu. To właśnie na ten ostatni czynnik nasz narząd wzroku reaguje najbardziej.

Pokonując na nartach bardziej skomplikowane trasy, np. między drzewami, gogle mogą uchronić przed wystającymi gałęziami. Dobry sprzęt zakładany na oczy, np. gogle Alpina skutecznie zapobiega oślepianiu przez promienie słońca, które w 85% są odbijane od śniegu.

Inni narciarze też stwarzają zagrożenie!

W sezonie zimowym musimy być przygotowani na to, że pokonywanie trasy na nartach może odbywać się w nieco tłocznych warunkach. Sami możemy być czujni, ale na swojej drodze nietrudno spotkać mniej rozważnych narciarzy. Wymknięcie się kijków spod kontroli, utrata równowagi, czy zderzenie się z drugą osobą – do wypadków na stoku dochodzi bardzo często. Ochraniacze na oczy, takie jak gogle Alpina stanowią więc dla nich tarczę.

Gogle narciarskie dostępne na https://dobrenarty.pl/narciarstwo/gogle/