Warning: is_file(): open_basedir restriction in effect. File(/src/Modules/Licenser.php) is not within the allowed path(s): (/home/smash/domains/hotsuits.pl:/tmp:/var/tmp:/home/smash/.tmp:/home/smash/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/smash/domains/hotsuits.pl/public_html/wp-content/themes/hestia/vendor/codeinwp/themeisle-sdk/load.php on line 27
Do czego (niekoniecznie) mogą służyć kije narciarskie? – HotSuit – rozgrzani sportem

Od strony technicznej kijki do nart służą do jednego – odpychania się podczas jazdy na stoku. Stwierdzenie to jest jednak dość dużym uproszczeniem, gdyż jazda na nartach to nie tylko poruszanie się w ściśle określonym kierunku. To raczej miks odpowiedniej techniki i dużego doświadczenia. A w tym przypadku zastosowanie typowego kijka narciarskiego jest o wiele szersze.

Zastosowanie kijków narciarskich – od A do Z

Funkcje kijków do nart są bardzo złożone. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzi nauka poruszania się na stoku.

  1. Poczucie stabilności i równowagi – dzięki kijkom podparcie na stoku jest dużo łatwiejsze. Dzięki nim poruszanie się po stoku jest – zwłaszcza z punktu widzenia początkującego amatora – dużo bezpieczniejsze. I właśnie dlatego nauka jazdy z nimi jest dużo efektywniejsza.
  2. Kolejka do wyciągu bez żadnych problemów. Dzięki kijkom można łatwo podejść pod wyciąg i to bez ryzyka, że wpadnie się na kogoś innego. Ich wytrzymałość jest na tyle duża, by móc utrzymać ciężar ciała nawet bardzo masywnego człowieka.
  3. Łatwiejsza jazda w trudnym terenie! Kije narciarskie sprawiają, że synchronizacja pracy rąk i nóg staje się o wiele łatwiejsza i efektywniejsza. Co więcej, obecność kijków pozwala również na szybsze „wczucie się” w narty.
  4. Możliwość odepchnięcia się tam, gdzie jest to konieczne. Dzięki kijkom narciarz może z łatwością odepchnąć się na starcie, płaskim terenie a także – na prawie każdym – podejściu. W ten sposób łatwo uzyskać przyspieszenie niezbędne do pokonania przeszkody.

Uwaga! Należy pamiętać, że w razie wypadku, kijki narciarskie mogą służyć do lokalizacji (zabezpieczenia) wybranej osoby, dzięki czemu ryzyko najechania na niego przez innego narciarza jest absolutnie znikome!

Nie tylko jazda, czyli rzecz o niecodziennym wykorzystywaniu kijka narciarskiego

Mało kto wie, że kije narciarskie mogą być wykorzystane również w niecodziennych sytuacjach. Jednym z najbardziej zaskakujących zastosowań tychże kijków jest… wykorzystanie ich w roli bidonu na napoje. Jeden z niemieckich producentów postanowił umieścić w nich specjalne, 200 mililitrowe pojemniki, które – dzięki wprowadzeniu charakterystycznych nakrętek – mogą zostać wypełnione dowolnym płynem spożywczym.

Na tym jednak nie koniec! Niektóre kijki narciarskie są bowiem wykorzystywane również jako stojaki na rękawice. Co ciekawe, część z rozwiązań oferowanych przez utytułowanych producentów, ma w swej ofercie takie właśnie rozwiązania. Na marginesie warto zaznaczyć, że typowy kijek również się do tego nadaje, gdyż jest na tyle trwały i wytrzymały.

Kije narciarskie – obowiązkowe, czy nie?

Wielu pasjonatów narciarstwa stawia sobie pytanie, czy kije narciarskie są zawsze obowiązkowe. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak proste. Istnieją np. ćwiczenia narciarskie, które uprawiać należy bez kijków (tak jest wygodniej i bezpieczniej). Co więcej, niektórzy instruktorzy również uczą swoich podopiecznych jazdy bez kijków, wprowadzając je dopiero na drugiej lub trzeciej lekcji. Zdarza się też, że narciarze zaczynają praktykować bardzo ekstremalne formy narciarstwa, a jedną z nich jest np. fun carving. W praktyce jednak, przygoda z narciarstwem powinna rozpocząć się od jazdy z kijkami, gdyż dzięki nim jazda jest po prostu łatwiejsza.

Podsumowując, zawsze należy doceniać rolę kijków w poruszaniu się na nartach. Zwłaszcza że dzięki nim nie tylko można poczuć się pewniej na stoku, ale też szybciej nauczyć się jeździć. Zrezygnować z nich mogą jedynie doświadczeni narciarze, ale nie zawsze.

Kijki narciarskie dostępne na stronie https://dobrenarty.pl/narciarstwo/kijki-narciarskie/