Nie tylko duże miasta jak Kraków, czy też Poznań muszą zmagać się z zanieczyszczonym powietrzem. Wbrew pozorom dotyczy to również znakomitej większości niewielkich miasteczek, a nawet wsi, gdzie w okresie zimowym do ogrzewania domów wykorzystywane są odpady. Stwarza to duże zagrożenie nie tylko dla układu oddechowego, ale również dla całościowego funkcjonowania organizmu. Co można zrobić?

Chroń siebie!

Najważniejsze jest, aby uchronić drogi oddechowe przed unoszącymi się w powietrzu zanieczyszczeniami PM 10 oraz PM 2,5. Jedynym skutecznym sposobem, aby to osiągnąć w przestrzeni publicznej, jest noszenie maski wyposażonej w odpowiedni filtr. Maska antysmogowa, w zależności od swojej jakości może zatrzymać od 80 do ponad 99% zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Oczywiście mowa zarówno o większych zanieczyszczeniach PM 10, jak i o dużo mniejszych cząsteczkach PM 2,5.

Odpowiednie filtry

Aby maska antysmogowa była skuteczna musi być ona wyposażona w odpowiednie filtry, które będą w stanie zatrzymać większość zanieczyszczeń. W Europie, Ameryce Północnej oraz w Azji wykorzystywane są różne normy dotyczące przepuszczalności filtrów, ale w Polsce najczęściej odnaleźć można filtry podzielone zgodnie z kategorią EN149. W przypadku materiałów, które spełniają wytyczne tej normy, można przydzielić je do kategorii FFP1, FFP2, FFP3.

W przypadku filtra spełniającego normę i przydzielonego do kategorii FFP1 można wyjść z założenia, że będzie on w stanie zatrzymać co najmniej 80% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Następnie filtry FFP2 ze względu na swoją strukturę są zdolne do zatrzymania co najmniej 94% zanieczyszczeń. Zdecydowanie najbezpieczniejszym rodzajem filtra jest materiał FFP3, który może zatrzymać na sobie ponad 99% zanieczyszczeń.

Maska antysmogowa do kupienia tu