Jak chronić nadgarstki w czasie uprawiania sportu?

usztywniacz na nadgarstek

Sport to zdrowie, ale by móc się nim cieszyć, musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Ćwiczenia i treningi to czas, kiedy jesteśmy narażeni na kontuzje, warto więc zaopatrzyć się w sprzęt, który pomoże nam uniknąć niepotrzebnych i bolesnych urazów. 

Nadgarstki – nasz słaby punkt

Stawem, który najczęściej ulega kontuzjom, jest nadgarstek. Ta część ręki, składająca się z ośmiu kości nie tylko służy do ruchu, ale też jest miejscem, w którym splatają się liczne więzadła. Struktura anatomiczna sprzyja powstawaniu wielu urazów, nawet przy zachowaniu wielkiej ostrożności. Dlatego tak ważne jest działanie profilaktyczne, dzięki któremu nadgarstki pozostaną jak najdłużej zdrowe. 

Jak się chronić?

Powszechnie znane są usztywniacze na nadgarstki, mylnie kojarzone jako element stroju głównie sportowców podnoszących ciężary. Owszem, osoby trenujące tę dziedzinę są szczególnie narażone na problemy z nadgarstkami, jednak nie tylko. Wszelkie spory związane z piłką, w szczególności koszykówka, czy siatkówka, dodatkowo rowerzyści również mogą cierpieć z powodu nadgarstków.

Najlepszą ochroną dla nadgarstków są usztywniacze. Działają jako usztywnienie stawu, dzięki czemu nawet przy niepoprawnym i niepewnym uchwycie jest on chroniony, a sam nadgarstek pozostaje w poprawnym umiejscowieniu. Stabilizatory pełnią też ważną funkcję w rehabilitacji uszkodzonego stawu po niedawnym urazie. Zabezpiecza i przyśpiesza powrót do formy.

Rodzaje stabilizatorów na nadgarstek

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów usztywniaczy na nadgarstek, wspierające sportowców, ale też bardziej profesjonalne, które w zależności od urazu używane są też na co dzień.:

  • opaska elastyczna,
  • opaska magnetyczna,
  • opaska z podtrzymaniem kciuka.
usztywniacz na nadgarstek

Wymienione wyżej usztywniacze zazwyczaj dostępne są w sklepach sportowych, a wykonane są z poliamidu, elastanu, czy skóry. Jeśli chodzi o dobór usztywniacza, najlepiej skonsultować to z lekarzem ortopedą, a przypadku działania profilaktycznego personel sklepu na pewno pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Usztywniacz na nadgarstek – kiedy jest niezbędny?

Ćwiczenia siłowe wymagają odpowiedniego ułożenia zarówno dłoni, nadgarstka jak i przedramienia, dlatego na pewno wtedy warto postawić na usztywniacze na nadgarstek. Pomoże to w utrzymaniu odpowiedniej pozycji stawu i usztywni go. Ten rodzaj zabezpieczeń wspomaga również w długich i monotonnych ćwiczeniach, pozwalając zachować prawidłową pozycję. Robienie pompek, deski, czy podciągnięcia również narażają nadgarstek na przeciążenia, stąd usztywniacze są uniwersalnym rodzajem ochrony we wszystkich aspektach sportu. 

Jak dobrać opaskę na nadgarstek?

Dobranie usztywniacza na nadgarstek to złożona i indywidualna sprawa, idealna dla ortopedy. Istnieje kilkanaście czynników, na które warto zwracać uwagę, po pierwsze przeznaczenie usztywniacza. Dlaczego decydujemy się na ten rodzaj sprzętu, do jakiej dziedziny będziemy go używać, co determinuje, jak dużego podtrzymania potrzebujemy. Po drugie, czy posiadamy jakieś schorzenia nadgarstka np. zespół cieśni, czy schorzenia kciuki, przez co potrzebujemy dodatkowych usztywnień, czy zabezpieczeń. Po trzecie, jak długo będziemy z niej korzystać, czy tylko w trakcie ćwiczeń, a może również w trakcie prac domowych, czy stale? To określi nam, z jakiego materiału usztywniacze na nadgarstki będą dla nas najwygodniejsze.

Ochrona naszych stawów w trakcie ćwiczeń jest bardzo ważna, ponieważ wystarczy chwila, aby nabawić się bolesnej kontuzji i pożegnać się z ćwiczeniami aż do czasu wyleczenia.