Raki na buty to jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia każdego górskiego turysty, który wybiera się na szlak w czasie zimy. Nawet jeśli nie będzie on wspinał się w wysokich górach, to i tak takie wyposażenie staje się niezbędne, ponieważ górskie ścieżki nawet w dolinach potrafią być pokryte grubą warstwą niebezpiecznego lody. Problem tylko z rakami jest taki, że mało kto wie, jak się je powinno wybierać pod względem ich sztywności.

Raki półsztywne

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem raków, który wybierany jest zdecydowanie najczęściej, są raki półsztywne. Ich ogromna popularność wynika przede wszystkim z dość niskiej ceny, a także ogromne dostępności w sklepach. A skąd to się wszystko bierze? Oczywiście z faktu, że ten model nie jest w pełni profesjonalny i przygotowany do naprawdę ekstremalnych zadań, czyli jest zwyczajnie bardziej uniwersalny, co sprawia, że mogą korzystać z niego również i amatorzy.

Raki półsztywne sprawdzają się rewelacyjnie na pokrytych lodem powierzchniach, lecz również na zaśnieżonych ścieżkach. Ich struktura powoduje, że nie tylko są bardzo skuteczne, lecz co bardzo ważne, również wygodne, ponieważ delikatnie wyginają się wraz z pracującą stopą. Dodatkowo są bardzo proste i szybkie w zakładaniu i zdejmowaniu, co poprawia wygodę korzystania z nich.

Raki na buty sztywne

Wielu użytkowników raków potrzebuje jednak czegoś znacznie bardziej zaawansowanego niż proste raki półsztywne. Dla takich właśnie osób przeznaczone są w pełni sztywne modele. Do czego są one wykorzystywane? Taki model niezbędny jest w przypadku wspinaczki charakteryzującej się dużym nastromieniem. Dzięki sztywnej konstrukcji, która co prawda nie należy do najwygodniejszych w czasie przemierzania płaskich odcinków, świetnie sprawdzają się na stromych, śliskich zboczach. Ich skuteczność działania jest ogromna, co sprawia, że stosowanie ich znacznie poprawia bezpieczeństwo. Raki sztywne są oczywiście droższe niż modele półsztywne, lecz pamiętać trzeba, że wybierają je jedynie osoby bardzo doświadczone, dla których większy koszt jest wliczony w pasję wspinania się w górach.