Jakie buty rowerowe wybrać?

Pierwszym krokiem jest wybór pomiędzy pedałami zatrzaskowymi, platformowymi oraz zwykłymi. Do tych dwóch ostatnich nie ma potrzeby używania specjalnego obuwia. Doskonale sprawdzają się zwykłe buty. Są jednak buty ze specjalną podeszwą, która w połączeniu z platformami sprawia, że bardzo dobrze się siebie trzymają. Z takich rozwiązań korzystają zawodowcy, jak i również amatorzy rowerów zjazdowych. Do codziennego stosowania nie ma potrzeby korzystania z takich rozwiązań, jeśli jednak ktoś jest pasjonatem takiego rodzaju aktywności, to platformowe buty rowerowe będą dobrym wyborem.

Pedały zatrzaskowe

Najpopularniejsze na rynku są obecnie pedały zatrzaskowe SPD. Największym producentem jest Shimano, które jest znane ze swojego osprzętu rowerowego. Tworzą oni zarówno pedały, jak i również buty rowerowe.

Możemy tutaj rozróżnić:

  • Bloki MTB (mocowanie na dwie śruby)
  • Bloki szosowe (mocowanie na trzy śruby)

Buty rowerowe (https://www.erowery.pl/m/89988/odziez-obuwie-rowerowe) są tworzone pod odpowiednie bloki. Trzeba więc dopasować obuwie do odpowiednich bloków. W tym celu należy się zastanowić do czego mają one posłużyć. Dla rowerów szosowych i długich przejażdżek, gdzie rzadko schodzi się z roweru i nie ma potrzeby przemieszczać się pieszo, doskonałym wyborem są bloki wraz z butami szosowymi. To rozwiązanie zapewnia bardzo dobre oddawanie energii oraz małe jej straty. Takie buty rowerowe są sztywne i mają płaską podeszwę. Blok wystaje spod buta utrudniając chodzenie, dlatego też jest to rozwiązanie dobre jedynie do samej jazdy. Alternatywą są buty i bloki MTB. To obuwie jest bardziej miękkie, a ich podeszwa jest przystosowana do chodzenia. Do wyboru jest tutaj bardzo dużo modeli. Począwszy od profesjonalnych butów wyścigowych, które są bardziej sztywne, skończywszy na butach miejskich lub turystycznych. 

Pedały SPD zapewniają pewność, że stopa dobrze trzyma się na pedale oraz pomagają w jeździe pod wzniesienia. Nie trzeba być zawodowym kolarzem, by czerpać korzyści z używania takich rozwiązań. Nawet osoby jeżdżące turystycznie oraz po mieście poczują różnicę. Trzeba tylko wybrać odpowiednie dla nas buty rowerowe, by komfort oraz przyjemność z jazdy były jak największe.