Uprząż jest dla wspinacza jednym spośród tychże składników wyposażenia, bez którego całkowicie nie wolno się obejść. Nic nam nie pomogą najlepsi choćby znajomi oraz ich odpowiednia porada. Tak jak nie pożycza się bielizny, tak również nie winno pożyczać się uprzęży. Więc każdy, kto chciałby siebie nazywać wspinaczem, musi mieć swoją uprząż. Czasy się zmieniły oraz na rynku mamy duży dobór dobrych uprzęży. Choć można rozpoznać trzy typy uprzęży (biodrowa, piersiowa oraz kompletna), to niewątpliwie najpopularniejszą oraz niezwykle wartą polecenia do wspinaczki skalnej, lub na sztuczną ścianę, jest uprząż biodrowa. 

Model w całości zarządzany

Taki rodzaj uprzęży ma co najmniej trzy zapinki, dzięki którym możemy poprawić obszar nogawek lub pasa. Jest to wyjątkowo dobre, kiedy chcemy wspinać się także w zimniejsze dni czy zimą, więc własna uprząż będzie stosowana poprzez cały rok. Wtedy możemy dobrze uregulować wszelkie linki, dostosowując uprząż doskonale do własnego ciała ubranego w grube okrycia. Niezwykle powszechną uprzężą w tymże wypadku wykaże się ta zaopatrzona w aż cztery zapinki, to oznacza po jednej na nogawce i dwie na pasie. 

Pas piersiowy (uprząż piersiowa)

Teraz dostępne na rynku pasy piersiowe zostały skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu z uprzężą biodrową. Czemu? Zawiśnięcie tylko w pasie piersiowym choćby na szybką chwilę może doprowadzać do dużych urazów. Połączenie uprzęży biodrowej z uprzężą piersiową usuwa wady tego podejścia. Takie zestawienie wyjątkowo polecane jest dla wspinaczy z niezwykle małymi biodrami (wyjątkowo dzieci) i tychże o nie koniecznie sportowej sylwetce. 

Uprząż biodrowa z nieregulowanymi nogawkami

Uprzęże biodrowe, jakie mają tylko jedną sprzączkę – poprawiającą obwód w pasie, określa się także sportowymi, gdyż świetnie sprawdzają się podczas wspinaczki na najtrudniejszych, ubezpieczonych drogach sportowych w skałkach. Uprzęże te nie mają regulacji w nogawkach, nie jest ponieważ ona wymagana w sytuacji kiedy noszona odzież to właściwie zawsze lekkie spodnie oraz t-shirt – więcej na www.polarsport.pl