Najlepszy pokrowiec na narty to nie ten, który znajduje się w tzw. „najwyższej półce cenowej”, ale ten, który zapewnia nartom maksymalny poziom ochrony. Co warto wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Wodoszczelność i wentylacja

Dobry pokrowiec powinien chronić swoją zawartość przed działaniem wilgoci. Choć narty są pokryte specjalnymi substancjami ochronnymi, to jednak z biegiem czasu mogą one ulegać korozji. Mówiąc o wodoszczelności, warto również zwrócić uwagę na kwestie związane z prawidłową cyrkulację powietrza wewnątrz nich. Dobre pokrowce narciarskie powinny posiadać specjalne otwory, gdyż długotrwałe przetrzymywanie nart w wilgotnym i zatęchłym otoczeniu, może doprowadzić do ich szybkiego zniszczenia.

Szerokość – niedoceniany parametr

Dobre pokrowce narciarskie powinny charakteryzować się odpowiednią szerokością, która będzie dostosowana do wymiarów nart. Inny pokrowiec zostanie wybrany dla nart typowo biegowych, a inny – dla zjazdowych. Zwłaszcza, że te drugie są znacznie szersze od swoich „biegowych” odpowiedników. Przy wyborze odpowiednio szerokich pokrowców, warto zwrócić uwagę m.in. na to, czy posiadają one miejsce na kijki. Powinno się je przechowywać w osobnym, przeznaczonym do tego schowku.

Podsumowanie

Choć wszystkie powyższe kwestie są niezmiernie ważne, to warto zwrócić uwagę również na stan techniczny pokrowca. Zawarte w nim elementy ruchome (np. klamerki, suwaki) muszą być niezawodne i funkcjonalne. Należy pamiętać też o ich jakości, gdyż źle zamknięty sprzęt będzie bardziej narażony na agresywne zjawiska zewnętrzne.