Kupowanie roweru – podstawa to rama

ramy rowerowe

Każdy kto szukał swojego pierwszego roweru doskonale wie, że pamiętał podczas tych chwil o wszystkim, tylko nie o samej ramie rowerowej. Często jest tak, że pamiętamy o odpowiednich hamulcach, oponach, amortyzatorach i innych częściach osprzętu, a sprawa ramy rowerowej gdzieś zanika i staję się zapomniana. Jeśli jakimś cudem trafimy z rozmiarem w punkt, wszystko jest dobrze. Problem zaczyna się, gdy rama okazuje się za mała lub za duża.

Dlaczego rama jest tak ważna?

ramy roweroweRama rowerowa jest kręgosłupem całego roweru. Określa jego charakter, styl jazdy na nim, a nawet jego przeznaczenie. Dla rowerzysty ma kluczowe znaczenie pod kątem pozycji podczas jazdy i wszystkich wynikających z tego dalszych konsekwencji.

Źle dobrana rama będzie powodowała nienaturalną pozycje, która będzie albo wymagała od rowerzysty przykurczania ciała, gdy rama będzie zbyt mała, lub ciągłego wyciągania kończyn, gdy będzie zbyt duża. Obie te sytuacje będą powodowały liczne konsekwencje.

Źle dobrane ramy rowerowe – efekty

Zła pozycja podczas jazdy na rowerze będzie miała wpływ na zakres ruchów, a co za tym idzie na szybsze zmęczenie, możliwe powstawanie kontuzji, a także na trudność utrzymywania stałego toru jazdy, co już staje się niezwykle niebezpieczne podczas podroży w zatłoczonym środowisku np. w mieście.

Z tych powodów dobór właściwego rozmiaru ramy powinien być czynnością podstawową podczas zakupu roweru, a wszystkie pozostałe elementy osprzętu powinny być stawiane na drugim, trzecim i dalszym miejscu.