Każdego dnia tysiące ludzi zmaga się z tłokiem w autobusach, z korkami na drogach i wynikającymi z tego powodu spóźnieniami do pracy. Nie dziwi zatem zupełnie to, że coraz więcej osób sięga po pojazdy, które nie stoją w korkach, czyli po rowery. A jak łatwo można się przekonać, zdecydowanie najpopularniejsze pod tym względem okazują się rowery górskie. Jak wybrać rower górski do miasta? Z jakiego ogólnie powodu rowery górskie są tak wysoko cenione jako pojazdy wykorzystywane do poruszania się po mieście, czyli jakie mają one zalety oraz wady?

Dlaczego rower górski to dobry wybór do miasta?

Żeby zrozumieć, z jakiego powodu szczególnie mocno poleca się właśnie taki rodzaj roweru do miasta, najpierw warto się zastanowić nad tym, z czym tak naprawdę rowerzysta musi się w mieście mierzyć. A jest tego dość sporo.

Przede wszystkim pamiętać trzeba, że ruch drogowy i rowerowy w mieście jest naprawdę bardzo zróżnicowany. Często ma się do czynienia ze wtargnięciem na ścieżkę przez pieszych, poruszaniem się po drogach rowerowych razem z użytkownikami elektrycznych hulajnóg czy też z rolkarzami. Oczywiście problemem bywa także wymuszanie pierwszeństwa przez rowerzystów oraz kierowców samochodów.

Kolejnym poważnym problemem dla miejskiego rowerzysty jest sama infrastruktura. W wielu miejscach jest naprawdę dobra i daje możliwość przyjemnej jazdy, lecz w innych woła po prostu o pomstę do nieba –  nawierzchnia jest dziurawa, nierówna, a także usiana wysokimi krawężnikami.

Jak więc widać, wybranie odpowiedniego roweru do takiego miejsca to sposób nie tylko na zapewnienie sobie wygody jazdy, lecz również jej bezpieczeństwa. Rower górski sprawdza się tu rewelacyjnie, ponieważ posiadając duże amortyzatory oraz mocne hamulce jest w stanie wybronić użytkownika z większości zagrożeń. Co więcej, z racji tego, że jest zwrotny i szybki daje możliwość skutecznego poruszania się po tak zatłoczonym miejscu. 

Jak wybrać dobry rower górski do miasta?

Żeby jednak jazda na rowerze górskim w mieście była samą przyjemnością, najpierw trzeba ten rower odpowiednio dopasować pod swoje potrzeby. A to jak się okazuje, nie musi być tak proste, jak się wydaje.

Przede wszystkim na wstępie pamiętać trzeba o absolutnych podstawach, czyli o tym, aby wybrać rower w zależności od płci oraz wzrostu. Co więcej, poleca się zwrócenie uwagi na rodzaj zastosowanej ramy, czyli na materiał jej wykonania, a także na to, jaki został w danym modelu zastosowany rozmiar kół.

Podczas wybierania w sklepie roweru górskiego, nie można zignorować takiej sprawy, jak jego rodzaj. Jak się bowiem okazuje, modeli górskich jest naprawdę wiele, a różnią się one budowa oraz obecnymi akcesoriami. Nieco inne będą odmiany do zjazdów górskich, inne do górskich maratonów, a jeszcze inne wykorzystywane do podjazdów. Warto do miasta wybrać model po prostu uniwersalny, który sprawdzi się w tym wypadku najlepiej.

Z założenia rowery górskie pozbawione są wielu dodatków i akcesoriów, lecz jeśli chce się takim rowerem jeździć po mieście, dobrym pomysłem będzie znalezienie takiego, do którego dodawane będą, chociażby takie elementy jak błotniki, czy też oświetlenie.

Kategorie: Rowery