Wyczarterowanie jachtu i spędzenie czasu na morzu to doskonały pomysł na wakacje. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z tego typu usług wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień. Zgodnie z obowiązującym prawem, w większości krajów, aby móc legalnie wyczarterować jacht konieczne jest posiadanie uprawnień operatora SRC. Co warto wiedzieć na ten temat?

Świadectwo VHF oraz świadectwo SRC

Niegdyś w celu wyczarterowania jachtu wystarczyło świadectwo obsługi radioodbiornika VHF, który był wykorzystywany do komunikowania się na morzu. Jednak ze względu na potrzebę ujednolicenia zasad i procedur porozumiewania się na morzu stworzony został system GMDSS, który wymaga większych umiejętności i wiedzy niż obsługa standardowej UFKi. Aktualnie dopiero uzyskanie świadectwa SRC upoważnia osobę do legalnego wyczarterowania jachtu,

Łatwy i szybki kurs

Wbrew pozorom uzyskanie uprawnień radiooperatora, a tym samym ukończenie kursu SRC z egzaminem jest znacznie prostsze niż większość osób może zakładać. Aktualnie szkoły oferujące kursy i organizujące egzamin funkcjonują na terenie całego kraju. Pozwalają one na podejście do kursu zarówno w formie internetowej, jak i stacjonarnie.

W praktyce oznacza to, że kurs SRC online w Polsce jest jak najbardziej łatwo dostępny. Niemniej jednak osoby, które nigdy nie miały wcześniejszej styczności z odbiornikiem VHF wyposażonych w DSC zdecydowanie powinny postawić na stacjonarną formę nauczania.
Warto pokreślić, że kurs można z powodzeniem ukończyć w dzień.

Kategorie: Sporty wodne