Lot paralotnią Warszawa to czynność, która cieszy się sporą popularnością. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy jest to sport bezpieczny.

Lot paralotnią

Głównym celem wariometru jest pomoc pilotowi w znalezieniu i pozostaniu w rdzeniu termicznym, aby zmaksymalizować przyrost wysokości, i odwrotnie, aby wskazać, kiedy pilot znajduje się w tonącym powietrzu i musi znaleźć powietrze wznoszące się. Ludzie mogą wyczuć przyspieszenie, gdy uderzą w termikę, ale nie mogą wykryć różnicy między stałym powietrzem wznoszącym i stałym tonącym. Nowoczesne wariometry są w stanie wykryć prędkości wznoszenia lub opadania wynoszące. Wariometr wskazuje prędkość wznoszenia – co z całą pewnością jest ogromną zaletą.

Radio i GPS w paralotni

Łączność radiowa jest wykorzystywana w szkoleniach, do komunikowania się z innymi pilotami oraz do zgłaszania, gdzie i kiedy zamierzają wylądować. Radia te zwykle działają na różnych częstotliwościach w różnych krajach – niektóre są autoryzowane. W rzadkich przypadkach piloci używają radiotelefonów do komunikowania się z wieżami kontroli lotniska lub kontrolerami ruchu lotniczego. Wielu pilotów ma przy sobie telefon komórkowy, aby mogli wezwać odbiór, jeśli wylądują poza planowanym miejscem docelowym. GPS jest niezbędnym akcesorium podczas zawodów w locie, gdzie należy wykazać, że punkty drogi zostały poprawnie przekroczone. Zarejestrowany ślad GPS lotu można wykorzystać do analizy techniki latania lub udostępnić innym pilotom. Dzięki tym urządzeniom lot na paralotni w Warszawie jest bezpieczny.