Wbrew pozorom, siodełka rowerowe miękkie i szerokie nie są najlepszym wyborem dla rowerzysty. Jedynym takim przypadkiem są rowery miejskie, służące do dojazdów do pracy lub sklepu. W tej sytuacji krótka trasa sprzyja wygodnemu i miękkiemu siodełku. Jeśli jednak zamierzamy poszaleć na szlakach górskich lub wybrać się z rodziną na długie wyprawy rowerowe, ten typ siodełek może okazać się fatalny.
Rozmiar
Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne siodełko do roweru. Wystarczy sobie wyobrazić wysokiego, dobrze zbudowanego mężczyznę z szerokimi biodrami i drobną kobietę z bardzo wąskimi biodrami. Nie trudno się domyślić, że siodełka dla tych dwóch różnych osób muszą różnić się rozmiarem i szerokością. Ogólnie rzecz biorąc przy zbyt szerokim siodełku nabawimy się obtarć, ale jeśli siodełko będzie za wąskie musimy liczyć się z tym, iż będzie nas uciskać. Na szczęście większość dobrych sklepów ze sprzętem rowerowym posiada specjalne krzesełko do mierzenia szerokości kości kulszowej. To właśnie od tego czynnika zależy, jak wybrać siodełko rowerowe z produktów typu Sprint-Rowery.pl
Znamy już pierwsze kryterium odpowiadające za dobór rozmiaru siodełka rowerowego. Pora zająć się drugą kwestią, jaką jest pozycja, którą najczęściej przyjmujemy podczas jazdy na rowerze. Oczywiste jest, że jeżdżąc po mieście siedzimy raczej wyprostowani, ale im szybsza i bardziej agresywna jazda, tym nasza pozycja coraz mocniej się zniża. Dlatego do pozycji wyprostowanej najlepszym rozwiązaniem będzie siodełko szerokie i miękkie, a w przypadku jazdy dynamicznej siodełko powinno być płaskie. Powodem jest to, że w pochylonej pozycji siodełko do roweru zawsze jest wyżej od kierownicy.
Zdarza się tak, że przyzwyczajamy się do siodełka, którego używamy już od dłuższego czasu i to nawet w sytuacji, kiedy od samego początku jego użytkowania jest nam nie wygodnie i często boleśnie. Niestety jest to częsty przypadek i może dojść do sytuacji, że zakupimy w końcu siodełko idealnie dopasowane do naszych rozmiarów, a jazda będzie nam sprawiać na początku dyskomfort. To jest właśnie efekt przyzwyczajenia i należy poświęcić kilkaset metrów, aby zacząć odczuwać pozytywną zmianę.
Siodełko rowerowe – inwestycja na lata
Przy wyborze siodełka do roweru warto się zastanowić, czy oszczędzanie na tym sprzęcie ma sens. Wygoda i komfort, jakich doznamy podczas jazdy, a także brak obtarć i poparzeń może okazać się zbawienny dla nas. Zresztą przy złym doborze siodełka, po kilku latach stosowania różnych maści przeciwbólowych może okazać się, że droższe i lepsze siodełko i tak wychodzi taniej. Dodatkowym aspektem wyboru droższego sprzętu jest to, iż zakupując rower z fabrycznie zamontowanym siodełkiem, oddamy go przy sprzedaży roweru, zachowując swój zakupiony. W ten sposób kupno siodełka pod indywidualne potrzeby może okazać się droższym, ale jednorazowym wydatkiem na długie lata.
Zastanawiając się, jakie siodełko rowerowe wybrać, należy zwrócić uwagę na rozmiar, cel jazdy na rowerze, a także na dopasowanie pod płeć. To wszystko sprawi, że wyprawy rowerowe będą przyjemne i bezbolesne.