Odpowiedni namiot turystyczny to z pewnością jeden z kluczowych czynników bezpiecznego wypoczynku na świeżym powietrzu i wygodnego w nim przebywania. I naprawdę chcemy, abyś po pierwszych noclegach częściej wychodzić ze świata betonowych ścian, pragnąc znów spędzić noc w swoim przytulnym, maleńkim mieszkanku nad brzegiem jakiegoś malowniczego jeziora.

Pojemność namiotu kempingowego

Tradycyjnie namioty kempingowe są dostępne dla jednej, dwóch, trzech i czterech osób. Często, aby poznać pojemność danego modelu, wystarczy spojrzeć na jego nazwę, w której producent stosuje oznaczenie liczbowe.

Prawdopodobnie przed zakupem zdecydowałeś już, ile osób odwiedzi Twój przenośny dom. Określając liczbę miejsc siedzących, producent z reguły kieruje się minimalnym komfortem i szacuje, że dla jednej osoby wystarczy przestrzeń o szerokości 60 cm lub nawet mniejszej. Przy okazji, szerokość „standardowych” turystycznych karimatów z pianki gumowej oscyluje wokół 60 cm. Wymiary bardziej nowoczesnych nadmuchiwanych i samopompujących się mat kempingowych mogą się znacznie różnić, zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych rozmiarów. Weź ten czynnik pod uwagę, jeśli planujesz kompaktowo zmieścić się w namiocie wieloosobowym. W niektórych przypadkach projektanci kierują się także wymiarami najczęściej spotykanych na rynku mat.

Jeśli jesteś niewielkich rozmiarów lub podróżujesz z dziewczyną, wystarczy Ci dwuosobowy lub nawet półtorakomorowy namiot turystyczny. Jeśli jednak jesteście dwójką zrzędliwych facetów z dwutygodniowym ekwipunkiem, prawdopodobnie będzie wam bardzo ciasno w standardowej dwójce kempingowej. Dlatego podczas długich wędrówek grupowych lub gdy zależy Ci na komforcie, albo np. podczas spływu, gdy nie musisz sam dźwigać sprzętu, należy wziąć namioty, biorąc pod uwagę liczbę osób i dodatkową „ekstra” przestrzeń. 

Ciężar namiotu kempingowego

Ponieważ mówimy o biwakowaniu, czyli wędrowaniu, najważniejszym parametrem przy wyborze sprzętu będzie jego waga. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś gotów nosić ze sobą dodatkowy kilogram przez całą podróż tylko po to, aby zyskać kilka dodatkowych centymetrów przestrzeni i kilka kieszeni do noszenia na plecach, prawda? Często producenci podają dwa parametry — masę minimalną i masę maksymalną. Ta druga to całkowita waga namiotu, łącznie ze wszystkimi akcesoriami, bez których teoretycznie można się obejść. Obejmują one futerały, kołki, dodatkowe miejsce na podłogę (jeśli jest w zestawie), zestaw naprawczy itp. Dlatego należy zachować ostrożność i porównując wagę dwóch różnych namiotów turystycznych, zwrócić uwagę na ich wyposażenie.