Kiedyś narty dobierane były jedynie na podstawie wzrostu. Współcześnie jest to nieco bardziej skomplikowane. Idąc do sklepu ze sprzętem narciarskim spotkać się można z wyjątkowo dużą ilością typów nart, które dostosowane są do konkretnej płci.

Dlaczego narty są dopasowane do płci

Tak, jak zostało wspomniane kiedyś dobieranie nart było znacznie prostsze. Jedynym kryterium był wzrost. Obecnie sytuacja wygląda całkiem inaczej. Wynika z wprowadzenia do sprzedaży modeli nart skierowanych jedynie do mężczyzn lub kobiet. Chociaż początkowo może się to wydawać zaskakujące, to stojące za tym przyczyny są całkiem oczywiste.

Nikt przecież nie zaprzeczy, że budowa ciała kobiet jest inna niż u mężczyzn. W związku z tym producenci postanowili zrobić w stronę pań ukłon i wprowadzić na rynek narty damskie, które są w pełni dostosowane do ich postury. Głównymi różnicami w budowie ciała, które zachęciły do wprowadzenia tego typu modeli, jest odmiennie rozstawione miednicy oraz inaczej rozłożony środek ciężkości.

Narty dla pań i narty dla panów

Jeżeli rozpoznane zostały przyczyny wprowadzenia modeli dopasowanych do płci, to warto teraz dowiedzieć się, jakie są rzeczywiste pomiędzy nimi różnice. Z pewnością nie ma większych różnic pod względem materiałów, z których zostały wykonane narty, czy też zastosowanej technologii.

Podstawowych rozbieżności należy się doszukiwać w taliowaniu nart oraz w położeniu wiązań, które w przypadku modeli dla pań wysunięte są do przodu. Oczywiście sprzęt dla kobiet jest też nieco krótszy oraz wykonany z miększych materiałów, co pozwala na swobodne skręcanie przy użyciu mniejszej siły.