Wielu osobom wydaje się, że nie ma większej potrzeby, aby uważniej przyglądać się kierownicy rowerowej podczas kupowania roweru. Jest to rzecz jasna ogromny błąd, ponieważ kierownica nie służy tylko do ustalania kierunku jazdy, lecz przede wszystkim stanowi bardzo ważny element podparcia rowerzysty, z którego wynikać będzie przede wszystkim komfort jazdy, lecz również jej stabilność, a co za tym idzie bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że coraz częściej słychać jednak pytanie, jak wybrać kierownicę rowerową. Na jakie zatem jej cechy trzeba zwracać dużą uwagę?

Do jakiego roweru kupuje się kierownicę?

Podstawową sprawą w przypadku wybierania kierownicy rowerowej jest to, do jakiego roweru będzie ona montowana. Jak się bowiem okazuje, w zależności do tego, jakim rowerem się jeździ, a więc i jaki styl jazdy się preferuje, używana kierownica powinna charakteryzować się nieco innymi cechami.

W przypadku klasycznej kierownicy do roweru miejskiego powinna mieć ona przede wszystkim prostą konstrukcję, która umożliwi trzymanie dłoni, a więc i nadgarstków pod odpowiednim kątem, co gwarantować będzie wygodę jazdy. Z drugiej strony kierownica do roweru górskiego z racji na to, że będzie on używany w nieco gorszych warunkach, powinna być szersza. Pozwoli to zachować lepszą kontrolę nad rowerem, a tym samym przyczyni się do bezpieczniejszej jazdy. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kierownicach stosowanych w kolarzówkach. Powinny one być wykonane w kształcie baranka, co pozytywnie wpływać będzie na ich aerodynamikę i da możliwość łatwego rozwinięcia dużej prędkości oraz jej utrzymywania.

Z jakiego materiału powinna być wykonana rowerowa kierownica?

Niezwykle ważną sprawą, o której trzeba pamiętać podczas wybierania kierownicy rowerowej, jest to, z jakiego materiału będzie ona zrobiona. Podobnie jak w przypadku ramy, konkretne tworzywa wpływać będą na jakość wykonani, cenę, a przede wszystkim wagę. Co więc można w tym wypadku polecić?

Zdecydowanie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest kierownica zrobiona z aluminium. Tak duża popularność jest wynikiem przede wszystkim atrakcyjnego stosunku jakości do ceny. Rowerowa kierownica ta jest nie tylko dość tania, lecz przede wszystkim jest lekka, a także dość wytrzymała. Oczywiście, jeśli ktoś jeździ rowerem nie rekreacyjnie, lecz sportowo, powinien zainteresować się modelem karbonowym. Co prawda jego cena jest naprawdę bardzo wysoka, lecz jakość wykonania, trwałość, a także niska waga sprawiają, że możliwe jest naprawdę wyraźne poprawienie swoich osiągów na rowerze.

Podstawowe parametry kierownicy rowerowej

Jak więc widać, wybranie dobrej kierownicy rowerowej nie musi być wcale aż tak trudne. Wystarczy trzymać się kilku ważnych spraw, a uda się wybrać naprawdę świetny model. Jeśli jednak ktoś chciałby mieć wpływ na nieco bardziej zaawansowane parametry kierownicy, powinien przyjrzeć się jeszcze temu, jaki będzie miała ona wznios.

Wznios to parametr, który odnosi się wprost do tego, jaka będzie pozycja rowerzysty. Jeśli wznios będzie mniejszy, to pozycja będzie bardziej pochylona, co sprzyjać będzie większej prędkości, lecz również spadkowi komfortu.